יום ראשון, 9 באוקטובר 2016

המס החדש של השר כחלון – רעיון גרוע שמועד לכישלון

כחלק ממלחמתו במחירי הדיור הגואים החליט שר האוצר משה כחלון לגבות מס מיוחד ממי שמחזיק בשלוש דירות או יותר; אבל סביר מאוד שהצעד ישיג את האפקט ההפוךמס על שלוש דירות ומעלה: האם השוכרים ישלמו את המחיר?
מע"מ 0%, מחיר למשתכן, דיור בר-השגה. כותרות העיתונים מהשנים האחרונות מבליטות בכל פעם תכנית חדשה של משרד האוצר והממשלה להורדת מחירי הדיור – עד כה, עם אפס תוצאות. בעצם, לנוכח המשך העלייה במחירים, אפשר לומר שהתכניות הללו משיגות את ההיפך ממטרתן.
  
בחודשים האחרונים, מקדם השר משה כחלון את הבייבי החדש שלו – תכנית להטלת מס מיוחד על מחזיקי שלוש דירות ומעלה. ההיגיון של כחלון גורס שבעקבות המס החדש, יחליטו בעלי הדירות המרובות (המונים כ-50 אלף איש בישראל, לפי הערכות) למכור אותן. כך יתווספו לשוק דירות רבות, והמחירים יירדו.

רושמים את הדירות על שם הילדים

אלא שהתכנית החדשה נשמעת מפוקפקת ללא מעט אנשים. האם כבוד השר באמת מאמין שבעלי הדירות יחשבו ולו לרגע לשלם את המס בעצמם? סביר הרבה יותר להניח שהם ירוצו לרשום דירות על שם הילדים והנכדים; וכמובן, פשוט יעבירו את המס הלאה, בצורת העלאת שכר הדירה.

דבר נוסף שחשוב לזכור הוא שעבור ישראלים רבים, ענף הנדל"ן הוא אפיק ההשקעה היחיד שהם מוכנים להפנות אליו את כספם – לנוכח המשברים התכופים בשוק ההון וההידרדרות במצבן של קרנות הפנסיה.
הרעיון של כחלון מעורר ביקורת רבה בקרב האוצר והממשלה – שם הודיעו באחרונה כי לא יעבירו את החוק בצורתו הנוכחית.

גם הציבור מתרעם, ואף מביע אכזבה ממי שנבחר רק על סמך הבטחתו להוריד את מחירי הדיור. באחת התגובות לכתבה בנושא, נכתב המסר הכואב הבא: "כמו שאני מכירה את היהודים, ישראלים במיוחד, הם ימצאו וימציאו שיטה ואו קומבינה למנוע את המיסוי. כחלון חושב שהוא חכם גדול, אז יש לי חדשות בשבילך אדון כחלון, אף אחד לא ישלם לעולם, יעבירו את הדירות על שם מישהו אחר. מה הוא חושב, הרי בבנק הריבית על היתרה 0, איך אנשים ישמרו על הכסף שלהם?... במקום לעזור לאנשים לשמור על כספם, הוא דופק אותם, אבל על עצמו הוא שומר טוב מאוד. אם הוא חושב להיות ראש ממשלה, שישכח מזה, עם ישראל לעולם לא ישכח, כמו שלא נשכח איך לפיד העלה מחירים כשהיה שר אוצר, ואנו סובלים מזה עד היום".


משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מוביל בייצוג נאשמים בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון ועבירות צווארון לבן.
  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה