יום ראשון, 7 באוגוסט 2016

רשות המסים מאריכה את תקופת החסד: מאפשרת לבצע גילוי מרצון עד סוף דצמבר 2016

לפי הודעתה של הרשות, כעת ניתן יהיה לכלול בגילוי מרצון גם עבירות מס הנחשבות כהלבנת הון – ולזכות בחסינות מעונש כבד


בקשה לגילוי מרצון - מבלי להסגיר פרטים מזהים
חלון ההזדמנויות לגילוי מרצון על עבירות מס כמעט ונסגר – ורשות המסים החליטה להאריך אותו עוד קצת, לטובת המתמהמהים. הוראת השעה לגילוי מרצון, שאפשרה לעברייני מס להעביר לרשות מידע על ההון שברשותם, היתה אמורה להסתיים בסוף יוני 2016.

אולם לאור ההצלחה של הוראת השעה, שבזכותה הגיעו אל הרשות כ-5,000 בקשות לגילוי מרצון ויותר מחצי מיליארד שקל שנגבו – החליטו ברשות להאריך אותה בכחצי שנה נוספת, וכעת היא בתוקף עד 31 בדצמבר 2016. הנוהל המעודכן קובע כי ההליך לגילוי מרצון יספק חסינות פלילית גם בעבירות הלבנת הון, אשר עבירות המקור שיצרו אותן הן עבירות מס.

לשלם את החוב תוך 15 יום


הוראה זו של רשות המסים מאפשרת לכל מי שלא דיווח כנדרש על הון או הכנסות, לעשות זאת כעת באחד משני מסלולים אפשריים – גילוי מרצון אנונימי או מקוצר. הליך לגילוי מרצון אנונימי מספק לפונה אפשרות לדווח לרשות המסים על עבירות מס שביצע, אך מבלי להסגיר פרטים מזהים. הרשות מודיעה לו כמה עליו לשלם, ובאפשרותו לבחור אם לשלם או להפסיק את ההליך, תוך שמירה על סודיות.

בהליך המקוצר, הרשות מחויבת להעביר לפונה בתוך 15 יום את מלוא המידע על המס שעליו לשלם. כך, הוא יכול לשלם במהירות ולהיפטר מהחשש של פתיחת הליך פלילי נגדו, העלול להביא לקנס ואף לעונש מאסר.

איך להגדיל את סיכויי ההצלחה של הפנייה?


עם זאת, כדאי לזכור שקרוב למחצית מהבקשות שהוגשו עד כה לרשות המסים במסגרת הליך גילוי מרצון – נדחו. לא פעם הסיבה לכך היא חוסר ידע ומיומנות בהגשת הבקשה ובהתנהלות מול רשות המסים. כדי להגדיל ככל האפשר את סיכויי ההצלחה של הבקשה, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע המכירים את התחום על בוריו.

יש המעדיפים להגיש את הבקשה באמצעות רואה חשבון, אך כאשר רואה חשבון מגיש בקשה אנונימית לגילוי מרצון בשם הלקוח, הוא מחויב על פי חוק להפסיק לעבוד עמו אם יחליט שלא לשלם את חובו.

בנוסף, העובדה שרואי חשבון העובדים עם לקוח באופן שוטף נחשפים לאי סדרים בדיווחי המס שלו, עלולה לסבך אותם בהאשמה במעורבות בעבירות מס אלה, ולחשוף אותם להליכים פליליים ולענישה. זאת, בניגוד לעורכי דין הנהנים מחיסיון מלא על יחסיהם עם הלקוח.


משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג לקוחות מול רשויות המס ובטיפול משפטי בעבירות מס, הלבנת הון ועבירות צווארון לבן, ובהגשת בקשות לגילוי מרצון בהליך אנונימי או מקוצר.
  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה