יום ראשון, 12 ביוני 2016

אמא'לה, מס הכנסה

מה עושים כשאנשי מס הכנסה באים לביקור מפתיע בעסק? איך מומלץ לענות על השאלות, איזה מידע לנדב ואיזה בשום אופן לא?ביקורת מס הכנסה. לא להתרגש
אם צפיתם אי פעם בסדרת משטרה אמריקאית, אתם בוודאי מכירים את "אזהרת מירנדה" בעל פה. זה הולך כך: כשהשוטרים עוצרים מישהו, בזמן שהם אוזקים את ידיו, הם מדקלמים לו את המשפט לפיו "כל מה שתגיד עשוי לשמש כנגדך".
  
מה הקשר למס הכנסה, אתם שואלים? אחת השיטות של רשות המסים לאסוף מידע על בעלי עסק היא ביקורי פתע בעסק עצמו, ללא התראה מראש. אנשי מס הכנסה רוצים לראות במו עיניהם איך מתנהל העסק שלכם – כמה קונים יש לכם, אם אתם מקפידים לרשום כל הכנסה והוצאה ובכלל, איך הולך לכם.
 

זכרו: הם לא חברים שלכם


לרוב, המבקרים המפתיעים יהיו חביבים ואדיבים, אולי אפילו ידברו כאילו הם חברים שלכם שרק רוצים בטובתכם. אז נכון, יכול להיות שהם פשוט מנומסים – אבל סביר יותר להניח שהם מקווים שכמה מילים ידידותיות מצדם יגרמו לכם לשכוח עם מי אתם מדברים, ולפלוט מידע שעשוי להזיק לכם – ממש כמו באותה אזהרת מירנדה.
 
אז מה עושים כשדופקים לכם על הדלת לצורך ביקורת מס? למרות הפיתוי להכריז שבדיוק נעלתם את העסק, שאתם בחו"ל וזו רק התיבה הקולית, או להתחזות לבת הקטנה שלכם בת ה-5 – הטקטיקה הכי טובה היא להעלות חיוך רחב על הפנים, לפתוח את הדלת לרווחה, להזמין את האורחים פנימה ולהציע להם קפה.

ענו קצר ולעניין, אל תנדבו מידע


למרות שבוודאי תהיו נרגשים, חשוב שתשמרו על שליטה עצמית, וחשוב יותר – על הלשון שלכם. תנו לאורחים שלכם להוביל את השיחה. התמקדו במענה יעיל וקצר לשאלות, ואל תספקו מידע שאיש לא שאל לגביו. חשוב שתאמרו רק דברים שאתם בטוחים לגביהם, ויודעים כי לא יסבכו אתכם בצרות.

נשאלתם שאלה מתקילה? לא בטוחים אם אתם זוכרים נכון את התשובה, או חוששים ליפול בפח? במקום להתבייש ולגמגם, פשוט אימרו בביטחון: "סליחה, אני לא זוכר. תנו לי לבדוק את זה ואחזור אליכם עוד כמה ימים". כדאי להתייעץ עם איש מקצוע, שיסייע לכם להבין כיצד לנסח את התשובות.

שימו לב – מבקרי מס הכנסה צריכים לרשום את כל הממצאים בעסק. כדאי למקד את תשומת הלב שלכם בשיחה איתם, ובבדיקה שהם אכן מתעדים את המצב לאשורו. למשל, אם הם הגיעו ביום מכירות חזק במיוחד, הקפידו לציין שהמצב יוצא דופן לטובה, כדי להשלים את התמונה.

נגמרה הביקורת, ומספרים לכם שיש ממצאים? אל תתייאשו: כמעט בכל עסק מוצאים ליקויי מס קלים, שפשוט מאוד לתקן ולמנוע נזק עתידי.


משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג לקוחות מול רשות המסים, מס הכנסה ומע"מ, בהליכים פליליים ואזרחיים.
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה