יום רביעי, 13 באפריל 2016

האם לבעלי חברות חוץ במקלטי מס יש סיבה לחשוש?

בעל חברה הרשומה בחו"ל, עלול למצוא את עצמו מעורב בהליך פלילי אם יהיה חשוד כי לא דיווח לרשות המסים בישראל על הכנסות מהחברה שבבעלותו. למרות זאת, ניתן להימנע מכך בזכות האפשרות לגילוי מרצון

  
תכנון מס באמצעות חברת חוץ - תקין, כל עוד לא מתבצעת עבירת מס
בימים אלה מתגשם הסיוט של אלפי אנשים מרחבי העולם. פוליטיקאים, פקידים בכירים, ידוענים ואפילו כדורגלן אחד מפורסם קמו בבוקר בהיר אחד וגילו ששמם מתנוסס בכותרות אתרי האינטרנט, ולא בזכות הישגים יוצאי דופן.
  
ליאו מסי, ולדימיר פוטין, ראש ממשלת איסלנד ואחרים הם רק שמות ספורים מאלה שנחשפו בהדלפה של מיליוני מסמכים מפירמת עורכי דין מפנמה, Mossack Fonseca, שהקימה עבורם – ועבור לקוחות רבים אחרים – חברות פטורות ממס. בעלות על חברת חוץ היא לא עבירה פלילית, אך הפרסומים הנרחבים מעלים חשדות שהחברות שבהן מדובר שימשו לעבירות חמורות, כמו העלמת מסים והלבנת כספים.

הבעלים בישראל, החברה בפנמה


גם בישראל בוחרים רבים להקים חברות במקלט מס, בין אם מדובר במדינות שבהן אין כלל מס חברות, כמו פנמה, הונג קונג, איי סיישל ואיי הבהאמה, ובין אם מדובר במדינות שיש בהן מס נמוך והן עושות מאמצים רבים למשוך אליהן חברות, ומקלות על עשיית עסקים בתחומן.

בעלות על חברה הרשומה במדינה אחרת אינה עבירה על החוק, כל עוד ניהול החברה נעשה מחוץ למדינה שבה היא נרשמה – וכל עוד בעלי החברה מדווחים על כך כנדרש לרשויות המס בארצם. אולם חלק מבעלי חברות אלה, הידועות גם כחברות Offshore, מעדיפים לחסוך לא רק במס חברות, אלא במסים באופן כללי – ובוחרים שלא לדווח על ההכנסות מהן.
  

לעשות את הצעד הראשון – ולדווח לרשות המסים


כמו כל עבירת מס, גם אי דיווח על החזקה של חברת חוץ ועל ההכנסות הנובעות ממנה הוא עילה לפתיחת חקירה של רשות המסים, שבהתאם לממצאים, יכולה להסתיים במשפט ובעונש של קנס כספי כבד, או אפילו מאסר.

בפני מי שחושש שרשות המסים תעלה על עקבותיו בשל הדלפת הענק של המסמכים, או בנסיבות אחרות, פתוחה האפשרות להקדים את רשות המסים – ולהיות הראשון שפונה אליה, במקום שהיא תגיע אליו. גילוי מרצון בהליך אנונימי או מקוצר, מאפשר להעביר את המידע שהוסתר עד כה לרשות המס, ולהסדיר את החוב במהירות – כדי להימנע מחקירה פלילית. את הבקשות לגילוי מרצון אנונימי או מקוצר ניתן להגיש רק עד סוף יוני 2016, לפי הוראת שעה מיוחדת של רשות המסים, וכדאי מאוד שלא להחמיץ את המועד, לדווח ולזכות בחסינות פלילית.
     

משרד עו"ד זרקו זמיר עוסק בכל תחומי המסים, ובעל ניסיון רב בהגשת בקשות להליך גילוי מרצון אנונימי או מקוצר.
   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה