יום רביעי, 13 באפריל 2016

כשרשות המסים יוצאת במבצע – לא כדאי להחמיץ אותו

לעברייני מס שלא דיווחו על הכנסות בישראל או בחו"ל, נותרו רק שלושה חודשים לדווח על כך מיוזמתם לרשות המסים, ולסגור את העניין ללא הליך פלילי

  
עו"ד קרן זרקו זמיר
 

גילוי מרצון מאפשר לדווח על עבירות המס, ללא הליך פלילי 
היו שנים שבהן העלמת מס היתה ספורט פופולרי בישראל: נדמה היה שכולם עושים את זה, כמעט בלי חשש מעונש. אולם רשויות המס התקדמו והשתכללו, וכיום הן משתפות פעולה עם שלל גורמים בארץ, ובקרוב גם יתחילו גם מדינות זרות להעביר אליהן מידע על כספים של ישראלים – כך שיכולתן לעלות על עקבותיהם של מעלימי מס גדלה מאוד.

מי שנתפס בהעלמת מס עלול לעמוד לדין פלילי על עבירות חמורות, ולהיות חשוף לענישה קשה, מקנסות משמעותיים ועד לעונש מאסר בפועל. אין פלא שכיום רבים חוששים ליפול ברשתה של רשות המסים בעקבות חקירה, ומכך שייפתח נגדם הליך פלילי, שאין לדעת כיצד יסתיים.
   

בן רגע, גילוי מרצון הפך להליך פופולרי

החדשות הטובות עבור כל מי שהעלים מס או לא דיווח על הכנסות, בישראל או בחו"ל, הן שרשות המסים האריכה את הוראת השעה המאפשרת גילוי מרצון בהליך אנונימי או במסלול מקוצר. במקור, פורסמה הוראת השעה הזו ב-2014, ואמורה היתה להיות בתוקף למשך שנה אחת בלבד – אך הביקוש הרב שזכתה לו הביא את רשות המסים להאריך אותה בשעה נוספת.

כך למשל, ישראל שהחזיק חברה ישראלית בבעלותו וגם חשבון בנק בחו"ל בשנות ה-80. באותו עשור הועבר כסף לחשבון, ובעליו השקיע אותו וזכה לתשואות נאות. עם זאת, הוא נמנע מלדווח על כך כפי שנדרש בחוק. הוכחנו לרשויות כי מקור הכספים אינו ידוע, והתוצאה – מס של כ-20% על רווחי ההון, ומס קטן יחסית של 10% על הקרן. בנוסף, קיבל האיש חסינות פלילית.

החדשות הפחות טובות הן שגם ההארכה של הוראת השעה צפויה לפוג בסוף יוני 2016 – כלומר, נשארו שלושה חודשים בלבד לפנות לרשות המסים, לדווח על העלמות ודיווחים חסרים, לשלם את החוב, ולהיפטר מהדאגה הזו.

   

גילוי מרצון - מסלול אנונימי או מקוצר?

במסגרת ההליך המקוצר לגילוי מרצון, מדווח עבריין המס לרשויות על ההון שברשותו, שעליו לא שולם מס כנדרש בחוק. הוא מקבל חזרה הודעה על הסכום שעליו לשלם – ואם יעשה זאת תוך 15 יום, הוא יכול להיות בטוח שלא ייפתח נגדו הליך פלילי בשל עבירות אלה.

האפשרות הנוספת היא גילוי מרצון אנונימי. מי שבוחר מסלול זה יכול לדווח באופן אנונימי לרשויות על סכומי הכסף שעבורם לא שילם מס, מבלי לחשוף פרטים אישיים, ולקבל מידע על הסכום שהוא חייב לשלם.

אחרי שקיבל את גובה השומה, הוא יכול לבחור שלא לשלם אותה כלל, ביודעו שרשות המסים לא יודעת במי מדובר, או לשלם את מלוא חובו. גם כאן, תשלום מלא של החוב מבטיח שלא ייפתחו נגדו חקירה או הליכים פליליים כלשהם מצד רשות המסים.

שימו לב ששני מסלולים אלה מוגבלים עד סוף יוני 2016 בלבד – כך שכדאי מאוד לפעול בהקדם ולא לפספס את הרכבת.


משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בעבירות מס ובעל ניסיון רב בייצוג לקוחות והגשת בקשות לגילוי מרצון במסלול אנונימי או מקוצר.

  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה