יום שלישי, 15 במרץ 2016

העובדים יודעים על עבירות מס שביצעתם? הלשנה עלולה לעלות לכם הרבה כסף

מעלימים מסים? מוסרים דיווחים חלקיים? כדאי לכם לשמור על העובדים שלכם מרוצים – אחרת, הם עלולים לגלות לרשות המסים את כל מה שהם יודעים ולגרום לכם נזק עצוםסחטנות עובדים. לא תמיד כדאי להיכנע לסחיטה
כשליש מבעלי העסקים במדינה לא מעבירים דיווחים מלאים על הכנסותיהם כפי שנדרש בחוק. אם כך, לא פלא שהעלמות המס בישראל, לפי הערכות, מגיעות לשווי של מיליארדי שקלים מדי שנה. רשויות המס פועלות באופן נמרץ כדי לאתר עבריינים – אבל לפעמים מקבלות עזרה לא צפויה: עובדים שמלשינים על מעסיקיהם, או משתמשים באיום הזה כדי לקבל מהמעסיק כספים וטובות הנאה.

האיום: שלם לי הרבה כסף – או שאלשין עליך

עובדים רבים אינם מרוצים במקום עבודתם מסיבות שונות, ובמקרה של פיטורים, למשל, הם עלולים לכעוס מאוד על המעסיק – ולבקש נקמה. לא פעם הם מנסים לסחוט אותו תחת האיום של הלשנה על כך שהמעסיק לא משלם את מלוא המס הנדרש ממנו.

כך קרה לג', בעלת עסק בתחום הצילום, שלרוע מזלה הכעיסה את אחד העובדים שלה. הוא דרש ממנה שתשלם לו סכום גבוה – אחרת יגלה לרשויות המס את כל הידוע לו על העלמות המס שלה. אותו אדם אף הגדיל לעשות וטען כי אם לא יקבל מג' את הכסף, יספר לבעלה כי היא בוגדת בו. ג' נבהלה מהאיומים ונכנעה לסחיטה – מאחר שחששה לאבד סכום כסף גדול עוד יותר, וגם את משפחתה.

י', בעל עסק אחר, החליט דווקא לא להיענות לסחיטה מצד עובד ותיק שלו, שאיים לדווח על עבירות המס שלו אם לא יקבל סכום של עשרות אלפי שקלים. י' הקדים תרופה למכה ופנה בעצמו לרשויות, סיפר להן על מעשיו ושילם את המס בסך 120 אלף שקל.

בחרתם לעשות גילוי מרצון? כדאי להיעזר במומחים

החל משנת 2005 החלו הרשויות להציע לעברייני מס הליך של גילוי מרצון. במסגרת הליך זה, הם יכולים לפנות לרשות מרצונם החופשי, לספר על הכסף שהעלימו ולשלם את הסכום הנדרש מהם. כך הם נמנעים מהסכנה של עמידה למשפט שבצדו קנס או ענישה אחרת. ואולם, מדובר בהליך שאינו פשוט ומחייב עמידה בכללים מסוימים – אחרת, הרשויות לא יכירו בו כלל.

אם נפלתם קורבן לעובד או עובד לשעבר שמנסה לסחוט אתכם באיום של הלשנה, ראשית מומלץ לבדוק איזו חלופה עדיפה עבורכם: כניעה לסחטנות, או פנייה עצמאית לרשויות המס. חשוב לזכור שמדובר במרוץ נגד הזמן, ואם המלשין יגיע לרשויות המס לפניכם, לא תוכלו לפתוח בגילוי מרצון.
 

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המסים, מייצג לקוחות הנאשמים בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן, ועוסק בהגשת בקשות לגילוי מרצון לרשות המסים.
  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה