יום רביעי, 6 בינואר 2016

בר רפאלי חשודה בהעלמת מסים: איזה עונש היא צפויה לקבל?

בר רפאלי עוררה סערה תקשורתית כשנחקרה בחשד לביצוע עבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים. איזה עונש מצפה לה והאם היא עלולה להיכנס לכלא?

    
העלמות מסים. גם על "הנחות סלב" יש לדווח
הדוגמנית בר רפאלי נחקרה לאחרונה בחשד להעלמת מסים בהיקף עצום של מיליוני שקלים. זאת, על פי החשד, בעקבות אי דיווח על מלוא הכנסותיה של הדוגמנית, דיווח כוזב על מקום מגורים כדי להתחמק מתשלום מס על עבודות בחו"ל ואי דיווח על "הנחות סלב" והטבות כהכנסה, כנדרש בחוק.
  

הטענה: רפאלי מתגוררת בחו"ל

תושבי ישראל חייבים לשלם מס הכנסה על עבודות שביצעו בכל מקום בעולם, אבל תושבי חוץ חייבים בתשלום המס רק על עבודה שבוצעה בישראל.

כשאדם מנהל את חייו בכמה מדינות, כמו בר רפאלי, תושבותו נקבעת בהתאם למספר הימים בהם נמצא בישראל, ובהתאם לביסוסו בארץ: רכישת דירה, בני משפחה בישראל, החזקת רכב ועוד. אחד החשדות נגד בר רפאלי היא שהצהירה כי מרכז חייה הוא בחו"ל, ובעוד שהדירות בהן התגוררה בפועל נשכרו באופן רשמי על ידי בני משפחתה.

מוצר תמורת פרסום – הכנסה לכל דבר

עוד נטען על ידי רשות המסים כי בר רפאלי קיבלה לכאורה מוצרים יקרים בתמורה לפרסומם, ביניהם רכב יוקרה שקיבלה ואף חתמה על חוזה שמחייב אותה לשאת בתשלום המס על קבלתו. בנוסף, נטען כי בר רפאלי קיבלה "הנחות סלב" כמו הנחה של חצי מיליון שקלים לרכישת דירה והנחה על עיצוב הדירה, תמורת פרסום הידיעה שהדוגמנית גרה בבניין.
  

גם על מוצר בהנחה חובה לשלם את מלוא המס

עניין הנחות הסלב אמנם מוכר ונפוץ, אך לפי חוק – מדובר בהכנסה שיש לדווח עליה. כשההנחות מגיעות לסכומים משמעותיים, חובה לשלם מסים על התשלום שהצטבר. גם אם קבלן או בעל חברה מחליטים לספק הנחה למפורסמים, רשות המסים והחוק עדיין דורשים תשלום מס לפי המחיר המקורי של המוצר או הנכס. במקרה של מוצר תמורת פרסום, מדובר בעסקת ברטר, שחייבת גם היא בדיווח ובתשלום מסים.
  

איזה עונש צפוי לבר רפאלי?

אם יוכח שבר רפאלי אכן אשמה בהעלמות מס, עונשה עלול להגיע לקנסות כבדים אך גם למאסר בפועל, במקרה הגרוע. אבל למרות הכל, כנראה שלא נראה בקרוב את דוגמנית העל בכלא.

בדרך כלל, עברייני מס יכולים לבחור בין עמידה לדין והסתכנות בעונשים כבדים, או בהודאה בביצוע עבירות מס ותשלום כופר כספי לרשות המסים, מלבד תשלום המסים הנדרשים. הכופר יכול לשים קץ לפרשה במהירות וביעילות – ולמחוק את הרישום הפלילי נגד העבריין.
   

תשלום כופר: הפסקה מיידית של ההליך הפלילי

הליך כופר הוא חלופה של רשות המסים להליך הפלילי של מעלימי מס. חשודים בעבירות מס יכולים להגיש בקשה לתשלום כופר, במקום המשך ההליכים נגדם, וההחלטה מתקבלת בהתאם לקריטריונים כמו עבירות קודמות, נסיבות חיים, ועוד. אם הבקשה מאושרת על ידי ועדת הכופר של רשות המסים, התשלום משחרר את הנאשם מאחריות פלילית.

תשלום הכופר מסיים את הפרשה בקלות ובמהירות יחסית, חוסך את אי הוודאות שבעמידה לדין, ובעיקר עוזר לנאשם לשמור על שמו הטוב ולצמצם את הנזק התדמיתי שנגרם – במיוחד כשמדובר בדמות מפורסמת כמו בר רפאלי. 
    

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה