יום שלישי, 8 בדצמבר 2015

איך מעלימי מסים נמנעים מהליך פלילי?

בעלי מסעדה ידועה, שופט כדורגל ויבואן שהעלים סכומי ענק, הם רק חלק מעברייני מס שנתפסו על ידי רשות המסים, אך שילמו כופר שביטל את האחריות הפלילית שלהםהליך כופר - מחליף את ההליך הפלילי
רשות המסים פרסמה לאחרונה מסמך ובו החלטות ועדת הכופר של מס הכנסה ומע"מ, שהתקבלו במחצית השנייה של שנת 2013, לפיהן אזרחים שנקטו בדרכים שונות להעלמת מס (כמו השמטת הכנסות, הצהרות כוזבות ועוד), שילמו כופר שהחליף את ההליך הפלילי נגדם.
  

העלמת ההכנסות של שופט הכדורגל, הכתובת הבדויה של מנכ"ל איגוד הכדורסל


שתי דרכים ידועות להעלמת מס הן העלמת הכנסות ודיווח על מגורים בישוב בפריפריה כדי לנצל את הטבות המס הניתנות לתושביו. בדרכים אלו השתמשו שופט הכדורגל שמואל שטייף, שלא דיווח על הכנסות משיפוט בחו"ל בשנים 2009-2000 וכך העלים כ-190,000 ש"ח, ומנכ"ל איגוד הכדורסל יעקב בן שושן, שדיווח כי הוא ורעייתו מתגוררים בקיבוץ הגושרים בגליל, למרות ששניהם התגוררו במרכז, וכך העלימו כ-270,000 ש"ח בחמש שנים. לשטייף נקבע תשלום כופר של 60,000 ₪, ולזוג בן שושן – 67,000 ש"ח. חשוב להדגיש כי תשלום הכופר מתבצע בנוסף לכספי המסים שהועלמו, ויש לשלמם על פי חוק.
  

שכר המלצרים שנופח והיהלומים שלא היו


הדו"ח מציין גם שיטות יצירתיות במיוחד להעלמת מס: ניר ומאיה וימן, בעלי מסעדת "מל ומישל" בתל אביב, דיווחו על משכורות מלצרים מנופחות בין השנים 2011-2008 וכך העלימו כ-300,000 ש"ח. סכום הכופר שהוטל עליהם היה כ-100,000 ש"ח.
  
הסוחר סמי פנחס דיווח על סחר ביהלומים במקום בתכשיטים, וכך העלים 119,848 בשנה אחת. סכום הכופר שהוטל עליו עמד על 34,454 ₪, בזכות נסיבות מקלות כמו הסרת המחדל ותשלום המס בו היה חייב.
מקרה חמור במיוחד הוא זה של אברהם בן זקן, שהגיש דו"חות כוזבים בשם חברה ליבוא חלקי חילוף לרכב, בהם ציין מחירי יבוא נמוכים וכך העלים 1,559,610 שקלים. לאחר ששילם את חוב המס שלו, החליטה הוועדה להטיל עליו תשלום כופר בסך 779,469 שקלים.
  

מהי מטרת הליך הכופר ומתי ניתן להשתמש בו?


הליך כופר עשוי להוות חלופה להליך פלילי, באישור ועדת הכופר ברשות המסים. עבריין מס שבקשתו להמרת ההליך הפלילי בכופר מאושרת על ידי הוועדה, יכול להשתחרר מאחריות פלילית למעשיו, בתנאי שישלם את הסכום שהעלים, בנוסף לכופר – שמשמש כמעין קנס.
היתרון בתשלום כופר הוא הימנעות מרישום פלילי ופגיעה בשם הטוב של הנאשם. בהליך כופר ניתן לסיים את הפרשה מהר ובקלות יחסית, ללא גרימת נזקים נפשיים ותדמיתיים. 
   
משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המס, מלווה, מייצג ומייעץ לחשודים ונאשמים בתחום עבירות מס הכנסה, מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן, ומטפל בבקשות להמרת הליך פלילי בתשלום כופר.
  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה