יום רביעי, 16 בספטמבר 2015

בגלל עבירות הלבנת הון: האם בקרוב נפסיק לשלם בכסף מזומן?

כחלק ממאבק משרד האוצר בהון השחור בישראל, ייתכן שבקרוב יוגבלו הסכומים שנוכל לשלם במזומן. אם לא די בכך, בקרוב כולנו נהיה חשופים למעקב של רשות המסים, שתוכל לדעת הכל על מה שקורה בחשבונות הבנק שלנו

   
עו"ד קרן זרקו זמיר

  
עבירות הלבנת הון בישראל: הפסד של יותר מ-40 מיליארד שקלים בשנה
במהלך חודש יולי 2015 אושרו בקריאה ראשונה בכנסת המלצות הוועדה לצמצום השימוש במזומן במשק הישראלי, כחלק מרפורמה חדשה במשרד האוצר שנועדה להילחם בהון השחור, בהלבנת הון ובעבירות כלכליות בישראל.

לפי הערכות, קופת המדינה מפסידה סכום בלתי נתפס של בין 40 ל-50 מיליארד שקלים בשנה באשמת הכלכלה השחורה ועבירות הלבנת הון. הגבלת התשלום במזומן ובצ'קים שהוסבו, שיוחלפו בשימוש באמצעים אלקטרוניים, תאפשר פיקוח נרחב על עסקאות וצפויה להביא לצמצום משמעותי בעבירות מסוג זה.

      

פחות מזומן, בלי צ'קים מוסבים

לפי הצעת החוק, תשלום במזומן יוגבל לסכום של עד 10,000 שקלים ולאחר מכן עד ל-5,000 שקלים. צ'קים סחירים יוגבלו, והפרת חוקים אלו תהווה עבירה פלילית. תשלום מעל לסכום המותר יתבצע בכרטיסי חיוב, צ'קים או העברות בנקאיות בלבד, כאשר גם הסבת צ'קים תהפוך לבלתי חוקית.
   

פעולות בחשבון יהיו חשופות לרשות המסים

רפורמה נוספת תאפשר לרשות המסים לקבל מידע על לקוחות הבנקים וחברות הביטוח והאשראי. פרטים אישיים ותנועות בחשבון ייחשפו לרשות, שתהפוך ל"אח גדול" שיאתר עסקאות לא חוקיות אשר בוצעו במזומן ומעלות חשד לעבירות כלכליות. כך, המדינה תוכל לעקוב אחר חשודים ולהגיע אליהם במהירות.
    

החלטה מרתיעה, אך לא סופית

אולם המגבלות החדשות מרתיעות גם את מי שאינו עבריין מס או מלבין הון בפוטנציה, לאור העובדה שכל פעילות כלכלית תהיה במעקב תמידי, לצד השימוש הכפוי בכרטיסי אשראי. גם חברות אשראי חוץ-בנקאיות ובייחוד עסקים קטנים, עלולים להיקלע למחנק אשראי בשל התקנות החדשות, וללא אכיפה יעילה מצד הרשויות – ייתכן שהחוק החדש כלל לא ישיג את מטרתו.

האם אנו עומדים לעבור לשליטת רשות המסים ומשרד האוצר? בקרוב נדע.


משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה להלבנת הון ועבירות כלכליות, עבירות מס הכנסה, מע"מ וצווארון לבן. המשרד מספק יעוץ משפטי לנחקרים, ניהול תיקים וייצוג מול רשות המסים ובתי המשפט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה