יום שני, 6 ביולי 2015

חסינות פלילית מרשות המסים? רק למעלימי מס בסכומים משמעותיים

הליך גילוי מרצון מספק הגנה מפני הליכים פליליים למעלימי מס שידווחו על העבירות מיוזמתם, אבל באופן אבסורדי – מי שהעלים סכומים נמוכים יחסית, יהיה חשוף להגשת כתב אישום נגדו

   
     
בקשות של מעלימי מסים בסכומים קטנים - אינן מאושרות
בחודש ספטמבר 2015 הודיעה רשות המסים על הוראת שעה מיוחדת למשך שנה אחת, המאפשרת לכל אזרח בישראל שבבעלותו חשבון בנק, הון או הכנסות בחו"ל שלא דיווח עליהם, לעשות זאת מבלי להסתכן בהליכים פליליים. הדיווח במהלך אותה השנה אפשרי באמצעות הליך אנונימי של גילוי מרצון למעלימי מסים בסכומים גבוהים, או במסגרת הליך מקוצר ומזורז לבעלי נכסים בשווי של עד שני מיליון שקלים.
 
אמנם נראה כי רשות המסים רוצה להקל על עצמה ועל מעלימי המסים שמעוניינים לתקן את דרכיהם, ואין ספק שמדובר בצעד חיובי בסך הכל. אולם למעשה, רשות המסים חוסמת את האפשרות לבצע את ההליך המיוחד בפני מי שהעלים סכומים אותם היא מחשיבה כ"לא משמעותיים", משום שבפועל – היא כלל אינה מאשרת את בקשותיהם לגילוי מרצון.
  
כך, מעלימי המס הקטנים חשופים להליכים פליליים שאולי יינקטו מולם, משום שהם חושפים את עבירות המס שביצעו מול רשות המסים, אך אינם זוכים לחסינות הפלילית שמקנה ההליך המיוחד. מי יקבל חסינות פלילית? למרבה הפלא, מדובר דווקא במעלימי המס הגדולים.


עבריין מס קטן? לא תזכה לחסינות


מי שברשותו פחות משני מיליון שקלים שלא דווחו לרשות המסים, עדיין יכול להשתמש בהליך גילוי מרצון, גם ללא אנונימיות, ולפתור את הבעיה. אבל מה קורה למי שהסכום שעליו הוא מבקש לדווח, נמוך מדי לדעת רשות המסים? לא רק שהרשות לא מנמקת את הסירובים שהיא נותנת למגישי הבקשות, אלא גם שמי שלא קיבל אישור לביצוע גילוי מרצון – מוצא את עצמו חשוף וללא חסינות פלילית. רשות המסים אמנם מצהירה שהיא רוצה שאזרחים יסדירו את מעמדם בקלות יחסית וללא מעורבות פלילית, אבל בעצמה מונעת את האפשרות דווקא ממי שלא נחשב לעבריין מס כבד, והעלים סכומים קטנים.


 

מגישים בקשה לגילוי מרצון? תתכוננו לחוסר ודאות


הליך גילוי מרצון קיים בישראל משנת 2005 ומאפשר לכל אדם או חברה בארץ לדווח על עבירות מס שביצעו מיוזמתם, כדי להימנע מהליכים פליליים במקרה שבו רשות המסים מגלה את העבירה בעצמה. החידוש בהוראת השעה המיוחדת מספטמבר הוא היכולת לבצע את ההליך באופן אנונימי, כדי לעודד שיתוף פעולה של אזרחים להתוודות ללא חשש.
  
אך למרות שהרשות מצהירה כי אין לה עניין לצאת בהליכים פליליים נגד מעלימי המס הקטנים, ישנם היום מקרים שמוכיחים את ההפך: אדם שבחשבון הבנק שלו בחו"ל היו 150,000 דולר בלבד, לא היה חייב במס, אך עדיין נקלע לחקירה פלילית משום שהגיש בקשה לגילוי מרצון, או אנשים שקיבלו ירושה ובקשותיהם לגילוי מרצון נדחו – ללא שום נימוק.
  
בעיה נוספת היא שמהבנקים בחו"ל מגיעה דרישה לקבל אישורים על ביצוע הליך גילוי מרצון, שבעצם מכריחה את בעלי החשבונות הזרים להחשף בפני רשות המסים ולהסתכן בהליכים פליליים נגדם. זאת, בעוד שמי שהעלים סכומים גדולים דווקא חסין בפני הליכים אלה, לאחר שדיווח על עבירות המס ושילם את חובו.

אז איך בכל זאת כדאי לפעול? 


למרות שמעלימי הסכומים הקטנים נמצאים בבעיה, עדיין כדאי להם לשתף פעולה עם רשות המסים ולבצע הליך גילוי מרצון שאינו אנונימי, לשלם את חובם ולסיים את העניין. רוב הסיכויים שהרשות לא תנקוט נגדם בהליכים פליליים בשל הסכום הנמוך, ובכל מקרה כשמדובר בעבירות מס – תמיד עדיף ליזום את המהלכים ולשתף פעולה. במצב בו מעדיפים להתעלם מרשות המסים ולחכות שהיא תגלה את עבירות המס בעצמה, העונש צפוי להיות גדול ומשמעותי הרבה יותר. 


משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, המלווה חשודים ונחקרים בהליכים פליליים מול רשות המסים, ומגיש בקשות לגילוי מרצון במסגרת הליך אנונימי, מקוצר או רגיל.
   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה