יום ראשון, 10 במאי 2015

האם נאשם שזוכה בבית המשפט יכול לתבוע פיצויים?

מי שנאשם בפלילים אך נמצא זכאי, סובל מנזק הכלכלי, מפגיעה בשם הטוב ומעוגמת נפש רבה. לפי החוק הישראלי, במקרה כזה בהחלט ניתן לתבוע פיצויים: אלה השיקולים בהחלטה להעניק פיצוי ובגובה הסכום שנקבע

   

פיצויים לנאשם שזוכה: לא רק הוצאות משפטיות
אדם שמוצא את עצמו נאשם בפלילים, סובל מפגיעה משמעותית: מעבר לנזק הכלכלי שנגרם מתשלום הוצאות ההגנה בבית המשפט, מאובדן ימי עבודה ומהוצאות כספיות נוספות, מדובר בעוגמת נפש גדולה, בפגיעה בשם הטוב, בחירות ובכבוד. במקרה של שהות במעצר או במאסר, הבעיה חמורה אף יותר.
  
אבל במידה שאותו אדם מזוכה מאשמה בבית המשפט, סעיף 80 לחוק העונשין מאפשר לו לתבוע פיצוי כספי בשל הוצאותיו והנזקים השונים שנגרמו לו. את ההחלטה האם לתת פיצויים מקבל בית המשפט מתוך שיקולים שונים, בהם אופן ההתנהלות של התביעה ושל הנאשם, האם מלכתחילה היה יסוד אמיתי להגשת כתב האישום, גודל העוול שנעשה לנאשם, תקופת המאסר והמעצר, אם היו, אופי הזיכוי (מוחלט או מחמת הספק), נסיבות אישיות בחייו של הנאשם ושיקולים נוספים.
   

כיצד נקבע סכום הפיצויים?

את סכום הפיצויים המגיע לנאשם שזוכה קובע השופט לפי גובה ההוצאות המשפטיות ששילם (אלא אם קיבל עורך דין מהסנגוריה הציבורית, אז לא מוענק פיצוי עבור הוצאות אלו) ולפי תקופת הזמן בה שהה במעצר או במאסר, כאשר עבור כל יום ניתן פיצוי בגובה 300 שקלים. 
  
למרות הכל, הפיצויים הניתנים לנאשם שיצא זכאי הם סכום סמלי וצנוע יחסית, וכמובן שאינם משקפים פיצוי אמיתי לייסוריו של אדם חף מפשע שנאשם בביצוע עבירה פלילית.
 

פיצויים לנאשם שזוכה מאשמת סחר בסמים: כ-80 אלף שקלים

בתיק פלילי בו נאשם אדם בעל עבר פלילי בסחר בסמים, בית המשפט זיכה אותו לחלוטין – והנאשם הגיש בקשה לקבל פיצויים. השופט החליט להעניק לו פיצוי על פי החוק, ופירט את השיקולים בנושא: למרות עברו הפלילי הוא שילם את חובו, זיכויו היה מוחלט וללא שום ספק, ובנוסף, נסיבותיו האישיות מורכבות, בשל בנו שנולד פג ונמצא במצב בריאותי קשה.  
  
מתוך שיקולים אלה, פסק השופט לפצות את הנאשם בסך של 79,372 שקלים, הכוללים שכר טרחה לעורך הדין שהגן עליו במשפט, וכן תשלום עבור ימי המעצר שנאלץ לרצות.
  

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עו"ד מסים המתמחה בייצוג וליווי של חשודים, נחקרים ונאשמים בהליכים פליליים בתיקי מס הכנסה, מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן. המשרד פועל מול בית המשפט או רשות המסים בכל השלבים, ומטפל גם בהגשת בקשות לפיצויים לאחר זיכוי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה