יום חמישי, 26 במרץ 2015

חצי מהנדרשים להצהיר על מקורות הכנסה – בחרו להתעלם מרשות המסים

רק חצי מתוך כ-100 אלף אזרחים שקיבלו מכתב מרשות המסים ובו נדרשו לדווח על מקורות ההכנסה שלהם באמצעות טופס 5329, בחר לשתף פעולה, והיתר בחר שלא להגיב. האם הם צפויים לעמוד בפני חקירה פלילית?

 
  
עו"ד קרן זרקו זמיר
                
חוסר שיתוף פעולה עלול להוביל לכתב אישום
מה מסתירים בעלי ההכנסות בישראל? בקיץ 2014 החלה רשות המסים במהלך לאיתור העלמות מס ממקורות הכנסה נוספים (כמו דמי שכירות), ושלחה כמאה אלף מכתבים לבעלי הכנסות, רובם שכירים, שאינם בעלי תיק במס הכנסה. התוצאה, כפי שפורסם באתר TheMarker, מראה שמחציתם אמנם בחרו להיענות לדרישה ו-12 אלף איש מתוכם גם פתחו תיק במס הכנסה בעקבות הפנייה, אבל המחצית השנייה של הנמענים בחרו שלא לענות כלל – למרות שרשות המסים הבהירה כי התעלמות עלולה להביא לנקיטת הליכים פליליים.
  

האם המתעלמים יואשמו בביצוע עבירות מס?

למרות שמועד המענה לדרישה כבר חלף, הוחלט ברשות המסים לשלוח מכתב שני לאלה שלא השיבו, כדי להזכיר ולהבהיר שהתעלמות עלולה להביא לנקיטת הליכים נגדם. האם משמעות האזהרה היא שכ-50,000 איש ימצאו עצמם מתמודדים עם אישומי עבירות מס? לא בהכרח, כיוון שהרשות עצמה טוענת שתפתח בהליכים רק במקרים חריגים, אך לא פירטה מה נחשב "חריג".
  
לכן, מומלץ לבעלי הכנסות שלא דיווחו עליהן לשתף פעולה עם דרישת הרשות, לדווח על מקורות ההכנסה ולהימנע מהחמרת המצב. ללא ספק, מדובר בצעד שיכול רק להועיל לבעלי ההכנסות, וכמו תמיד בתחום המסים – הסרת המחדל בהקדם האפשרי באמצעות מענה לפנייה של הרשות, או הליך גילוי מרצון עוד לפני הפנייה, תעמוד לזכותם.
 

איך מענה למכתב יעבוד לטובת בעלי ההכנסות?

ברשות המסים ניתנת חשיבות רבה להסרת מחדלים ולשיתוף פעולה. מי שיבחר לדווח על מקורות הכנסה ולשלם את המס בו הוא חייב, בהחלט ימצא את עצמו בעמדה טובה יותר מזו של מי שימשיך להתעלם. חוסר שיתוף פעולה עם הרשות יהפוך את ההליכים נגדו למסובכים יותר, ולעתים אף להגשת כתב אישום ולעונשים כבדים משל אלה שיבחרו להסיר את המחדל בהקדם.

 
משרד עו"ד זרקו זמיר הינו משרד מומחה בתחום המסים, בייצוג נישומים בתיקי מס הכנסה ומע"מ ובטיפול בהליכים מול רשות המסים, בהם הגשת בקשות לגילוי מרצון, טיפול בהליכי כופר ועוד.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה