יום שני, 2 במרץ 2015

זיכוי מוחלט של עבריין מס: קיבל חשבוניות פיקטיביות, נאשם בהתחמקות מתשלום מס, אך יצא זכאי לחלוטין


בעל עסק שרשם בספרי חשבונותיו חשבוניות פיקטיביות בסכום של יותר מ-2 מיליון שקלים מטעם חברות שטענו כי מעולם לא עשו איתו עסקים, נאשם בעבירה פלילית שעונשה עלול להגיע למאסר בפועל. בפסק דין נדיר, הוא נמצא זכאי מכל אשמה

 
   
עבירות מס
חשבוניות פיקטיביות: הגדלת הוצאות, הקטנת המס
אין ספק שקבלת חשבוניות פיקטיביות היא עבירה פלילית חמורה, ובמיוחד כשמדובר בניכוי מס שלא כדין ובסכומים גבוהים. עבירה זו נפוצה מאוד בקרב עברייני מס, העושים בה שימוש להגדלת הוצאות העסק והקטנת סכום המס המשולם. כשא', בעל עסק בתחום השיפוץ ותחזוקת המבנים אותו ייצגנו בתיק, נאשם בהתחמקות מכוונת מתשלום המס – הוא עמד בפני עונש אפשרי של מאסר בפועל וקנס כספי כבד.
  
החשבוניות הפיקטיביות שהגיעו אל א' משלוש חברות שונות היו בסכום של 2,375,677 שקלים ואפשרו לו לנכות מס בגינן בסכום של 350,860 שקלים. אותן חשבוניות שיקפו תשלומים על עסקאות שבוצעו עבורו על ידי קבלני משנה, אך בעלי אותן חברות ששמן רשום על החשבוניות, טענו כי מעולם לא עבדו עם א'.
   

הנאשם ויועץ המס טענו: הכל נראה תקין  

בתגובה לכתב האישום שהוגש נגדו, טען א' כי כל חשבונית שקיבל משקפת תשלום על עסקה אמיתית, ושלא ידע כי החשבוניות המדוברות הוצאו שלא כדין. עוד טען, כי יועץ המס שלו לא הסב את תשומת לבו לחשד כלשהו בנושא. יועץ המס של א' העיד כי נהג לבדוק באינטרנט את קיומן של החברות מהן קיבלו חשבוניות, לבקשת בעל העסק, ושלכל חברה מצא כי יש אישור על ניהול ספרים תקין וניכוי מס במקור. לכן, נראה כי ההתקשרות עם חברות אלה תקינה לחלוטין. 
  

הנאשם לא הכיר את הנוהל, יועץ המס לא הסב את תשומת לבו

לטענת בעלי החברות שמהן כביכול הגיעו החשבוניות, מעולם לא היה להם קשר לספקים שהוציאו את החשבוניות בשמם ואותן נתנו לא', והן נכתבו ללא ידיעתם. בנוסף לעדותם, טען א' כי לא ידע שעליו לבקש מהספק שנתן לו את החשבוניות להציג ייפוי כח שמאשר לו להפיק חשבוניות בשם אותן חברות, הוא סובל מדיסלקציה, ותחום ארגון המסמכים ומילוי החשבונות המדויק קשה לביצוע עבורו. בשל כך, א' בטח ביועץ המס שלו שיסב את תשומת לבו במקרה של חשד, והדבר לא קרה.
  

פסק הדין: הנאשם זוכה מכל פשע

פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט, נחשב לנדיר בעולם המסים. בית המשפט קבע כי הנאשם דובר אמת וגרסתו עקבית, והוא אכן לא ידע דבר ופעל בתום לב. עוד קבע בית המשפט, כי סביר שאדם פשוט שסובל מדיסלקציה לא ישים לב לליקויים בחשבוניות, ובמיוחד כאשר יועץ המס שלו, שמתמחה בנושא, לא הבחין בהם בעצמו.
  
בית המשפט קבע כי א' לא ניסה להעלים מסים ולא חלה עליו אחריות פלילית לעבירות שבכתב האישום. יותר מכך, בית המשפט הוסיף כי גם אם א' היה שם לב לבעיה בחשבוניות, הוא הוכיח שאין לו כוונה להתחמק מתשלום בכך שהעביר אותן לטיפולו של מומחה שהיה אמור לזהות את הבעיה בעצמו.   
  
  
משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עו"ד מסים המתמחה בעבירות מס ומייצג נאשמים, חשודים ונחקרים מול רשות המסים בעבירות של חשבוניות פיקטיביות, עבירות מע"מ, העלמות מס ועוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה